Dijital Pazarlama,  E-ticaret

2023’te e-ticaret nasıl şekillenecek?

2023’te e-ticaret nasıl şekillenecek?

E-ticaret sektörü hızla büyüyen ve değişen bir alan olduğu için e-ticaret trendleri kısa sürede değişebilir. Ulusal ve uluslararası etkiler sık sık görülebilir. Geçtiğimiz yılın ekonomik ve siyasi etkileri devam ederken bu yıl içinde yaşanacak öngörülen ve öngörülemeyen yeni gelişmeler de bu sorunun cevabını verecektir.

2023’te e-ticaret; yeni pazar yerlerinin kurulması veya mevcut pazar yerlerinin satılması, pazar yerlerinin kapanması veya yeni girişimler, yeni yazılımlar (2. el satış uygulamaları, entegrasyon programları vb.), yeni donanımlar (Nesnelerin İnterneti (IoT – Internet of Things)) ve çeşitli satış-pazarlama politikaları (pazar yeri uygulamaları) e-ticareti derinden veya yüzeysel etkileyebilir. Tüm bu faktörler 2023’te e-ticaretin şekillenmesine katkı sağlayacaktır.

2023'te e-ticaret nasıl şekillenecek

E-ticarette müşteri deneyimi beklentiler doğurur! Müşteriler farklı pazaryerleri üzerinden alışveriş deneyimi edindikçe, kendilerine sunulan olanakların çeşitliliğini deneyimledikçe bir sonraki alışveriş sürecinde aynı ölçüde ya da daha fazlası olmak üzere indirim, kupon, hediye, promosyon vb. kampanya örnekleri ve daha fazlasını bekleyecektir. Bu süreçte müşteri deneyimi; e-ticaret sektörünü operasyon süreçleri, kişiselleştirilmiş hizmet sunma, kampanya yönetimi, reklam çalışmaları açısından yönlendirmektedir.

Müşteri görüşmelerinin değerlendirilmesi noktasında VoC yani ‘voice of customer’ (müşterinin sesi); müşteri geribildirimlerinin ve beklentilerinin daha iyi anlaşılması, e-ticaret sitelerinin daha kişiselleştirilmiş ve müşteri memnuniyetini artırılmış hizmet sunmasına yardımcı olabilir.

E-ticarette mobil uygulamaların kullanımı: Mobil cihazların yaygınlaşması ve müşterilerin daha fazla mobil cihazlar aracılığıyla alışveriş yapması, e-ticaret sitelerinin mobil optimizasyonlarının artmasına neden oldu. Mobil cihazların artan kullanımı, mobil ticaretin yaygınlaşmasına ve e-ticarette müşteri deneyimi noktasında olumlu gelişmelerle e-ticaretin büyümesine katkı sağladı. Tüm bunlarla beraber e-ticaretin yükselen çizgisinden uzaklaşmadan fayda sağlamak isteyen marka ve şirketler de mobil cihazlarda yer alabilecek uygulamalar ile pazarlarını artırma çabasında olduğu görüldü. Bu çabalarını çeşitli promosyon, kampanya ve hediyelerle destekleyerek geliştirmeyi planlamaktadırlar. Şüphesiz ki bu yıl içinde ve gelecek yıllarda mobil cihazlar ve bu cihazlardaki marka ve pazaryeri uygulamaları e-ticarette müşterilerin alışveriş tercihlerini pratik olmasından dolayı fazlasıyla etkileyecek.

Güvenlik ve gizlilik: Müşterilerin güvenlik ve gizlilik endişelerinin artması, çevrimiçi alışveriş deneyimlerinin güvenli hale getirilmesine yönelik ihtiyaçlar doğurmaktadır. E-ticarette güvenlik ve gizlilik ihtiyaçlarının karşılanması, iletişim bilgilerinin gizliliği, ödeme yöntemlerinde kullanılan ödeme araçları üzerinde yer alan bilgilerin gizliliğinin sağlanması önem taşımaktadır.

E-ticarette sürdürülebilirlik ve çevresel etkiler: Müşterilerin çevresel etkiler ve sürdürülebilir ürün tercihleri konusunda daha fazla bilinçlenmesi, çevre dostu ve sürdürülebilir ürünlere yönelmelerine yol açabilir. Çevre dostu ürünlerin popülaritesinin artması ve sürdürülebilir ticaretin önemi konularındaki farkındalıkların artması, e-ticaret sektöründe yer alan üretici, satıcı ve tedarikçileri çevre dostu ve sürdürülebilir ürünler sunmaya yönlendirebilir.

E-ticaretin küreselleşmesi adına beklenti büyük! E-ticaret girişimlerinin yurtiçinde finansal ve operasyonel olarak hazır durumda olan pazaryeri faaliyetleri ve dijital satış kanallarını ayrıca yurtdışı satış ve pazarlama faaliyetleri için kullanması da e-ticaretin küreselleşmesine katkı sağlamaktadır. Geçmişten bugüne Amazon ve eBay ile başlayan e-ticaretin küreselleşmesi yolculuğu bugün Alibaba, Etsy ve diğer global alternatif pazaryerleri ile devam etmektedir. Dünün örnekleri bugünün girişimlerini motive ederken, Ağustos 2021’de yatırım alarak Türkiye’nin ilk decacornu olan Trendyol da yurtdışı girişimlerini artırdı. Bununla beraber hepsiburada Nasdaq teknoloji borsasına giriş yaptı ve Türkiye’de e-ihracat ve e-ithalat faaliyetlerine ağırlık verdi. Bu gelişmelerle beraber TEX, HepsiJet, Sendeo gibi lojistik girişimlerin kurulması ve yakın zamanda yurtdışında da faaliyet göstereceklerini açıklamaları e-ticaretin küreselleşmesi ve e-ticaretin 2023’te ne yönde şekilleneceği konusunda büyük ipucu vermektedir.

Sosyal medyanın desteği sürecek! Sosyal medya reklamlarına olan ilgi yeterli seviyede satış potansiyeli sunmaktadır. Yalnızca klasik sosyal medya reklamları değil influencer çalışmaları, sponsorlu içerikler de kullanıcıların sosyal medyaya olan ilgisini canlı tutmaktadır. Sosyal medya kanallarının artması ve gerek görsel gerekse metin bazlı öne çıkan farklı paylaşım yöntemleri ile sosyal medya platformları; kullanıcılarının ilgisini kendilerinde tutarken her geçen gün kullanıcı sayılarını da arttırarak e-ticaret fırsatları sunması, e-ticaret sitelerinin sosyal medya entegrasyonlarını da artırarak devam etmesine destek vermektedir.

İnternet of Things (IoT) ve dijital asistanlar: Nesnelerin interneti teknolojisinin yaygınlaşması, e-ticaret sitelerinin müşterilerine daha akıllı ve kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmasına yardımcı olmaktadır. Henüz belirgin ve etkisinin yüksek bir yüzdeye sahip olmayışı ile beraber aynı zamanda bir varlığının olması yakın gelecekte etkili olabileceğini göstermektedir.

Sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimi: Müşterilerin ürünleri deneyimlemesine olanak tanıyan teknoloji, henüz yaygın ve müşteriler tarafından talep edilmemesiyle beraber Apple, Microsoft, Samsung gibi teknoloji devleri konu üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar ilerleyen zamanda kesinlikle e-ticaretin bir parçası olacak görünüyor.   

E-ticarette özel üretim ve kişiselleştirilmiş ürünlerin arttırılması, işletmeler arası ticaret (B2B), veri ve analitik teknolojileri, kripto para ve dijital ödeme yöntemleri, AI ve ML teknolojilerinin yaygınlaşması da e-ticareti yakın zamanda etkileyecek adından söz ettiren fakat şu anda pek etkili olmayan gelişmelerdir.

Müşteri deneyimi, güvenlik ve gizlilik, e-ticarette sürdürülebilirlik, sosyal medya, nesnelerin interneti, mobil ticaret; 2023’te e-ticaretin nasıl şekilleneceği konusunda en etkili ana başlıkları oluşturacak görünmektedir.

Daha fazla e-ticaret üzerine içerik için ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir